Igaz, csak 2019-ben és akkor is csak öt, esetleg nyolc hónapra, de már maga a hír megindította az emberi fantáziát, hogy ez hogyan lehetséges.
Így néz ki a Niagara vízesés .....nappal. Éjszaka már ma sem folyik le rajta ennyi víz, csak kb. a fele. A folyó vízhozama 5700 köbméter másodpercenként, de ebből nappal is csak 2800 köbmétert eresztenek le a vízesésen, a többi egy erőművet hajt meg. A 2800 köbmétert éjszakára egy gombnyomással 1416 köbméterre csökkentik. Nappal tehát kifejezetten a turisták kedvéért nyitják meg a csapokat.
A vízeséseket már a 19 sz. közepe óta elkerülhetővé teszi a két tavat összekötő Welland csatorna. Mindez azért érdekes, mert látható, hogy a kiszárítás feltétele már régen adott.
Az erőmű
1969 - ben a Niagarát egyszer már kiszárították, akkor a köveket ,sziklákat vizsgálták és stabilizálták. Erre azért volt szükség, mert az irtózatos mennyiségű víz egyre gyorsabban erodálta a vízesést .
1969-ben tehát ezt szerették volna megállítani és ez sikerült is. Így néz ki a két állapot egyetlen képen:
Az 1969-es kiszárításkor a munkák elvégzésekor találtak két holttestet és igen nagymennyiségű pénzérmét is, melyeket a turisták dobáltak a vízbe. 2019-ben egyébként két 115 évvel ezelőtt épített hídat szeretnének felújítani, amelyek a vízesés két ága közötti Kecske - szigetre vezetnek.
Nézzünk meg pár képet, hogy milyen is volt a száraz Niagara.
...és ilyen volt 1969 - ben , amikor gombnyomásra visszakapcsolták...
Ezt ki hiszi el?!
Hogy az a… h??’ nem pont akkora volt tervezett nyaral??som oda…
most mehetek a Victoria vizes??shez
Katicamama, el kell k??pzelni…:-)
Anonim77, ez komoly pech…:-) Sajn??lom…:-)
Tudom ki vagy, vir??gom! :)
Cuba, rem??lem t??ged nem ??rint a v?zhi??ny egy nagy t?? k??zels??g??ben! :)
Only, ha kell, v??d??rrel is menne….:-)
Ez ?gy egy kicsit f??lrevezet??. Csak az amerikai v?zes??st (els?? k??p baloldal) lehet “kikapcsolni”, a kanadai patk??t (els?? k??p jobboldal) nem. Teh??t a blog erod??l??s k??pe a kakukktoj??s.